Velika subota

Propovijed povodom Velike subote

Velika subota je kršćanski blagdan. Slavi se u dan prije Uskrsa. Zajedno s Velikim četvrtkom i Velikim petkom čini Vazmeno trodnevlje.

To je dan tišine i molitve.

Dopušteno je slaviti samo sakramente pomirenja i bolesničkog pomazanja, a pričest se može dijeliti samo kao popudbina. U našoj crkvi tijekom današnjeg dana pa sve do zalaska Sunca možemo održati samo nekoliko službi, u kojima razmatramo posljedice muke i smrti našeg Gospodina i u kojima smo usredočeni na iščekivanje Gospodinovog uskrsnuća. Sveta misa se može slaviti najranije tek pola sata prije ponoći, u noći sa subote na nedjelju.

Crkva u svojoj tradiciji čuva veliko blago. Tako je za Veliku subotu karakteristično Vazmeno bdjenje, koje se slavi noću te stoga nije prikladno da započne prije nego padne noć, a treba završiti prije svanuća nedjelje. Tada se vjernici okupljaju oko ognja, kojeg svećenik blagoslovi. Tim se plamenom upali i uskrsna svijeća koja predstavlja samog Isusa Krista. Svećenik na svijeću stavlja simbole A i Ω. To označava Krista koji je i početak i svršetak. Također se na svijeću stavljaju brojevi tekuće godine. Narav znaka iziskuje da se svake godine u Vazmenom bdjenju blagoslivlje nova uskrsna svijeća, napravljena od prirodnoga voska. Uskrsna svijeća kroz čitavo vazmeno vrijeme stoji kod ambona i pali se u svim zajedničkim bogoslužnim činima. Upravo tim bdjenjem vjernici započinju slaviti Uskrs.

Također je običaj da se u Vazmenoj noći u zajedništvo Crkve prime katekumeni. Katekumenat je priprava odraslih za primanje sakramenata kršćanske inicijacije. Sakramenti kršćanske inicijacije jesu krštenje, Euharistija i sveta potvrda. Svećenik katekumene krsti vodom iz studenca kojeg je blagoslovio na Vazmenom bdijenju. U taj se studenac također uranja i Uskrsna svijeća. Prikladno je da đakon ili svećenik pjeva hvalospjev uskrsnoj svijeći, koja predstavlja Isusa Krista. U tom hvalospjevu, svećenik moli Gospodina da ova svijeća razgoni mrak te noći.

Iako navedeni obredi nisu obvezni, običaj je da se održavaju gdje god za to postoje uvjeti.

Današnjim danom, u miru i tišini, te jednostavnim crkvenim službama bez obrednih dodataka, meditativno se pripremamo za uskrsnuće Gospoda našeg Isusa Krista. Tijekom današnjeg dana, po mogućnosti neometani od nepotrebnih ometača svih vrsta, usredotočimo se na sebe, svoj život, na sve ono što u našem životu imamo, sve darove koje u obilju svakodnevno koristimo a koje ne bi mogli niti bi imali priliku da nas, kao ljudsku vrstu, i nas, kao pojedince, nije obasjalo svjetlo uskrsnuća – svjetlo Kristovo.

Spoznajući kako bi naši životi bili isprazni bez Krista, kao unutrašnjost groba u kojem je bilo položeno beživotno Gospodinovo tijelo tijekom današnjeg dana, te spoznajući koliko smo blagoslovljeni i posvećeni činjenicom da je Gospodin svojim uskrsnućem pobijedio smrt, a time i osvijetlio naše živote, tijekom današnjeg dana se prikladno pripremimo za nadolazeće Kristovo uskrsnuće, a time i uskrsnuće Krista u nama samima.

Amen.