Slobodna (Liberalna) katolička Crkva (SKC, na engleskom “The Liberal Catholic Church – LCC”), je sastavni dio “jedinstvene Svete katoličke i apostolske Crkve” u kojoj je poglavar Krist i koja je stvarno jedna usprkos mnogim vidljivim promjenama. Održava apsolutnu toleranciju u pogledu drugih vjerovanja i ne vidi sebe u sukobu s drugim crkvama, jer smatra da svaka vjera ispunjava izvjesnu svrhu, a svaka crkva (religija) predstavlja posebnu provodnicu za duhovni razvoj čovjeka. SKC gleda na sve kršćane kao na veliko bratstvo onih koji su se okrenuli Kristu kao nadahnitelju njihovog duhovnog života.
Povijest Crkve
Utemeljena je 1916. godine u Engleskoj reorganizacijom Starokatoličke Crkve. Crkva slavi svoj rođendan 13. veljače 1916., jer je toga dana posvećen prvi biskup James Ingall Wedgwood, pod čijim je vodstvom Crkva započela svoj rad i uskoro se proširila u više od 40 zemalja. SKC je sakramentalna Crkva koja je naslijedila apostolsko nasljeđe preko nizozemskih biskupa iz Starokatoličke Crkve u Utrechtu.
Organizacija Crkve
SKC je samostalna i neovisna, iako su teozofi imali značajnu ulogu kod uspostavljanja Crkve. Ona je neovisna o Teozofskom društvu kao i o bilo kojem udruženju. Crkvom upravlja Opća episkopalna sinoda koja se sastoji od aktivnih biskupa. Izvršno tijelo Sinode je predsjedavajući biskup koji se bira na sedam godina. Predsjedavajući nadbiskup je bio William Downey iz SAD-a,koji je ujedno i nadležni biskup (ordinarij) za Hrvatsku provinciju, koja je određena zemljopisnim granicama Republike Hrvatske i koja je od Opće episkopalne sinode službeno potvrđena 16. travnja 2006. godine.
Predsjedavajući nadbiskup William Downey
Svećenstvo ne prima naknadu za svoje služenje u Crkvi, već ima građansko zvanje kojim privređuje za svoj život i može se ženiti. Crkva se održava dobrovoljnim prilozima. Žene u SKC mogu biti zaređene do stupnja đakoneze u službi Majci Mariji i kao takve mogu predvoditi jutarnje, podnevne i večernje molitve, te meditacije i sakrament Sv. Pomazanja.
Službe u Crkvi
Službe su opisane u crkvenoj Liturgiji i obuhvaćaju sedam glavnih svetih sakramenata: euharistija, krštenje, potvrda, vjenčanje, ispovijed i oprost grijeha te sveti redovi. Pored toga obavljaju se i službe u čast svetoj Majci Mariji, jutarnje, podnevne i večernje molitve, razne posvete (predmeta, vode, ulja i sl.) i pogrebi.
Sv. Euharistiji (Misi) može prisustvovati svatko, bio on član Crkve ili ne. Kao sakramentalna crkva SKC najveću pažnju pridaje Svetoj pričesti koja se daje u dvije prilike (Tijelo i Krv). Isto tako, sv. pričest može primiti svatko tko joj priđe iskreno i s punim poštovanjem. Crkva prema vjernicima ne postavlja nikakve zahtjeve u pogledu vjere, već jednostavno od njih očekuje dobronamjernost i predanost u zajedničkom radu koristeći crkvenu Liturgiju. Liturgija bogoslužja slična je, uz neke izmjene, Rimokatoličkoj. Isto tako, svi važni blagdani slave se na isti dan kao i kod Rimokatoličke Crkve.