Sveti Alban

Propovijed povodom svetkovine sv. Albana, zaštitnika SKC

Sveti Alban, prvi engleski kršćanski mučenik, rođen je u III. stoljeću u britanskom rimskom naselju Verulamiumu (danas Saint Albans, Hertfordshire). Dio svoje mladosti proveo je u Rimu. Alban je bio ugledni građanin Verulamiuma, vjerojatno rimski vojnik. Prema nekim povjesničarima Alban je za Dioklecijanovih progona dao sklonište u svojoj kući kršćanskom bjeguncu, svećeniku Amfibalu (Amphibalusu), koji ga je upoznao s kršćanskom vjerom i pokrstio ga. Alban je pomogao svećeniku u bijegu obukavši ga u vlastitu odjeću. Zbog toga je doveden pred suca i izbičevan. Odbio je priznati rimske bogove riječima: „Poštujem i priznajem samo živog Boga koji je stvorio sve stvari“. Osuđen je na smrt, odveden na brijeg izvan grada (Holywell Hill, ranije Holmhurst Hill) i pogubljen. Smaknut je oko 305. u svojem rodnom gradu. Albanovo tijelo bilo je potom pokopano na brdu gdje je kasnije sagrađena katedrala i opatija svetog Albana, danas njegovo glavno svetište.

Alban je tako postao prvi kršćanski mučenik u Engleskoj. Vjerovanje u moći iscjeljivanja na mjestu njegovog mučeništva već je u IV. stoljeću privlačilo mnoge kršćane, a naročito nakon što je sveti German iz Auxerrea posjetio 429. grobnicu koja je sve do danas mjesto stalnog hodočašća. Verulamium, u rimsko vrijeme jedan od najznačajnijih britanskih gradova, nazvan je po njemu St Albans. Offa, kralj Mercije, jedne od sedam anglosaskih kraljevina, utemeljio je oko 793. benediktinsku opatiju svetog Albana. Uz svetog Jurja zaštitnik je Engleske, a s obzirom da je prvi engleski mučenik, time i Engleske anglikanske crkve, kao i naše, Slobodne katoličke Crkve. Zaštitnik je  obraćenika, izbjeglica i žrtava mučenja. Štuju ga katolici, anglikanci, protestanti i pravoslavci. Svetom Albanu Engleskom posvećene su mnoge crkve, kapele, župe, naselja, škole, ulice i trgovi diljem svijeta.

Prema Teozofskom društvu i Učenjima Uzašlih Majstora, sv. Alban je jedna od inkarnacija Saint Germaina. Uz navedeno, St. Germain je, po univerzalnom teozofskom prihvaćanju, inkarniran još kao Proklo, Roger Bacon i Sir Francis Bacon.